KVK Teknik Servis, kurumsal sosyal sorumluluk alanında öncelikli olarak eğitim, çevre, toplum ve sanat konularında ülkemizde sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Türkiye’nin kendi konularında önde gelen vakıf, sivil toplum kuruluşları ve girişimlerine destek vermektedir.

ALMAN LİSESİ - DEUTSCHE SCHULE


İstanbul Alman Lisesi, “Alman ve İsviçre Okulu” olarak 1868 yılında kurulmuştur. Mevcut bina, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 1896 yılında inşa edilmiştir. Köklü bir geçmişe sahip olan kurum, Alman yurt dışı okulları arasında, kültürel bağlamda “karşılaşma okulu” olarak faaliyet gösterir. Sadece tek bir konuda hiç değişim göstermemiştir: Her iki ülkeye ve kültüre de yakın olan nesiller yetiştirmek. Bu kültürel alışverişte, ülkelerin birbirlerine karşı anlayışı ve karşılıklı bağlılığın güçlendirilmesi temel alınmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye ile Almanya arasındaki tarihsel iletişimin gelişimi de okul kültürümüzde son derece önemli bir yer teşkil etmektedir. Alman Lisesi, 640 öğrenciyi bünyesinde barındıran ve Almanca hazırlık sınıfı bulunan, Anadolu Lisesi statüsünde olan bir okuldur. Türkiye’de üniversiteye giriş için ön koşul olan “Lise Diploması”nın yanı sıra, Almanya’daki üniversitelere giriş imkânı sağlayan “Abitur Diploması”nı da alabilirler.

KVK Teknik Servis, 200 katılımcı ile Nisan 2020’de gerçekleştirilecek olan ALEF IV Alman Lisesi Eğitim Forumu Altın Sponsoru olmuştur. ALEF IV European Youth Parliament (Avrupa Gençlik Parlamentosu) konseptiyle gerçekleştirilecek olan gençlerin dünyadaki ekonomik, çevresel, sosyal ve siyasi birçok konu hakkında fikir paylaşımı yaptığı bir konferanstır. Bu konferansta gruplar halinde çeşitli sorunlar tartışılır ve daha sonra ulaşılan çözümler konferansa katılan herkesin bulunduğu genel kurulda sunulur ve tartışılır. Forumun amacı, farklılık gözetmeksizin Türkiye’nin dört bir yanından gelen fikir sahibi genç bireyleri bir araya getirerek bu bireylerin ülkemizin sorunları hakkında bilinçlenmesine önayak olmaktır. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve okullarından gelen delegeler, dünya sorunlarını Türkiye’nin bakış açısından yorumlayarak fikir paylaşımında bulunur ve farklı yaklaşımların sonucunda sorunlara uygun çözüm önerileri getirirler. Bu sayede Türk Gençleri, ulusal ve küresel sorunlar hakkında bilinçli hale gelerek karşılaşılan problemlere çok boyutlu yaklaşmayı öğrenirler.
https://www.ds-istanbul.net/

ATALAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ – KARTAL / İSTANBUL


Okulumuz 1976-1977 öğretim yılında Kartal Endüstri Meslek Lisesi adıyla üç bölüm halinde (tesviye, metal işleri, elektrik) eğitime başladı. Yeni binaların ve atölyelerin olduğu bölge Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adını aldı. Okulumuz 3 alan ile 2010 - 2011 eğitim öğretim yılında Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adıyla eğitim öğretime açıldı. Okulun ikiye ayrılması sonucu Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı ve Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanları Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde eğitim öğretim vermektedir. İlk binaların olduğu bina ve atölyeler ise Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Teknik ve Endüstri Meslek lisesi olarak eğitimine devam etmektedir.

KVK Teknik Servis 2012-2013 eğitim öğretim döneminde, Mesleki Eğitim İş Birliği Projesi kapsamında, ‘İşimiz Teknoloji, Kaynağımız İnsan’ ilkesiyle Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde ‘KVK Mobil Sistemler Atölyesi’ açtı. Bu atölyede öğrencilere yeni teknolojileri etkin kullanma becerisi kazandırılırken, başarılı olan öğrenciler, KVK Teknik Servis’te staj yapma ve sonrasında da çalışma şansını da elde etmiş olacaklar. Teknik konularda bilgili personel sıkıntısı çekince ‘çekirdekten eleman yetiştirmeye karar veren KVK, Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde ‘Mobil Sistemler Atölyesi’ni hayata geçirdi.

http://atalarmtal.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/34/14/973348/icerikler/kvk-haberlesme-sistemleri-dali_2220990.html?CHK=fa54bf6b174a94fbd02ab1a0c301071e